Türkiye'nin GES kapasitesinde rekor büyüme bekleniyor

Türkiye'nin GES kapasitesinde rekor büyüme bekleniyor

Zorlu Enerji Solar ve Yurtdışı Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Evren Evcit, "Bu yılki 2 bin 500 megavatlık kapasite artışıyla güneş enerjisi kurulu gücümüzün 10 bin megavat seviyesini yakalayabileceğini öngörüyoruz." dedi.

Zorlu Enerji Solar ve Yurtdışı Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Evren Evcit, Türkiye'nin güneş enerjisi sektöründeki gelişmelere ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, salgın sonrası toparlanma ve Rusya-Ukrayna savaşı ile derinleşen enerji krizinin Türkiye'nin güneş enerjisi yatırımlarına yansıdığını dile getirdi.

Bu yıl Türkiye'de 2 bin 500 megavat güneş enerjisi kurulu gücünün şebekeye bağlanmış olmasını beklediklerini ifade eden Evcit, "Bu yılki 2 bin 500 megavatlık kapasite artışıyla güneş enerjisi kurulu gücümüzün 10 bin megavat seviyesini yakalayabileceğini öngörüyoruz. 2022 ilk kez bu seviyede kurulum yapılan bir yıl oluyor. " diye konuştu.

Evcit, güneş enerjisinde 2021'deki kapasite artışının 1500 megavat seviyesinde olduğunu anımsatarak, bu yıl güneş enerji kapasitesinde beklenen rekor artışın arkasındaki etkenleri şöyle anlattı:

"Rusya-Ukrayna savaşı ile bir milat yaşandı. Doğal gaz piyasalarında taşlar yerinden oynadı ve en önemli faktör tedarik olmaya başladı. Avrupa ne yazık ki bu sene çok kötü bir kış geçirecek. Biz o konuda daha hazırlıklıyız ama tabii paradigma hızla değişti. Bizim de enerji portföyümüze en hızlı ve maliyetsiz ekleyebileceğimiz yerli kaynak olarak güneş, rüzgar ve jeotermal kaynaklarımız var. Rüzgar ve jeotermal projelerine bugün başlasanız birkaç yıl sürüyor. Güneş enerjisi projelerini aynı finansal yıl içinde geliştirip devreye alabiliyoruz. Bu açıdan, güneş enerjisi kapasitesindeki hızlı artış salgından çıkışla başladı ve enerji kriziyle hızlandı diyebiliriz. 2023'te güneş enerjisindeki kapasite artışının 3 bin megavatı bulacağını tahmin ediyoruz."

Ek Görseller

E-Bültene Abone Olun